  • Mfr # 61F1.25X4-72
  • Zoro # G6624956
/ea
Free Shipping & Returns
Yield Strength
40,000 psi
6061
Alloy Type
6061
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
61F1.25X4-72
Thickness
1.25 in
Width
4"
Width and Length
4 in x 72 in
Length
72"
Thickness (Decimal)
1.25 in
Width Tolerance
+/-0.034 in
Length Tolerance
+/-6 in
Overall Width
4 in
Overall Length
6 ft
Yield Strength
40,000 psi
Alloy Type - Aluminum
Alloy Type
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Finish
Unpolished
Standards
AMS-QQ-A-200, ASTM B221
Thickness Tolerance
+/-0.012 in
Type
Corrosion Resistant
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi
Elongation
13 %
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +/-6 in, 4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.034 in, 1.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.012 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number