  • Mfr # 61P1.5X8-12
  • Zoro # G6475025
/ea
Free Shipping & Returns
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Standards
AMS QQ-A-200, ASTM B221
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
61P1.5X8-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
1.75 in
Width Tolerance
+/-0.054 in
Width and Length
8 in x 12 in
Width
8"
Length Tolerance
+/-1 in
Thickness (Decimal)
1.75 in
Length
12"
Overall Width
8 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Aluminum Plate
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Standards
AMS QQ-A-200, ASTM B221
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.014 in
Type
Corrosion Resistant
95
Alloy Type
6061
Finish
Unpolished
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Flat Bar Stock
Tensile Strength
45,000 psi
Gauge
1.75 in
Heat Treatment
Tempered
Mechanical Finish
Mill
Fabrication
Extruded
Brinell Hardness
95 BHN
Shape Type
Plate
Shape
Plate
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Material Grade
Maximum Temperature
300 Degrees F
Straightness Tolerance
Not Rated
Galvanized
Not Galvanized
Coating
Plain
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Description
Aluminum Plate, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Plate, Overall Length 12 in, Length Tolerance +/-1 in, Overall Width 8 in, Width Tolerance +/-0.054 in, Thickness 1.75 in, Thickness Tolerance +/-0.014 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, Brinell Hardness 95 BHN, Rockwell Hardness 95 HRB, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number