  • Mfr # 61P1.75X8-72
  • Zoro # G6881856
/ea
Free Shipping & Returns
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Length
72"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
61P1.75X8-72
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
1.75 in
Length
72"
Thickness (Decimal)
1.75 in
Width
8"
Width and Length
8 in x 72 in
Width Tolerance
+/-0.054 in
Length Tolerance
+/-6 in
Overall Length
6 ft
Overall Width
8 in
Details
Item
Aluminum Plate
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Thickness Tolerance
+/-0.014 in
Alloy Type
6061
Type
Corrosion Resistant
Finish
Unpolished
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Flat Bar Stock
Standards
AMS QQ-A-200, ASTM B221
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi
Gauge
1.75 in
Shape
Plate
Heat Treatment
Tempered
Maximum Temperature
300 Degrees F
Inch
Shape Type
Plate
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Material Grade
Fabrication
Extruded
Tolerance Rating
Standard
Coating
Plain
Flatness Tolerance
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Straightness Tolerance
Not Rated
Description
Aluminum Plate, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Plate, Overall Length 6 ft, Length Tolerance +/-6 in, Overall Width 8 in, Width Tolerance +/-0.054 in, Thickness 1.75 in, Thickness Tolerance +/-0.014 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, Brinell Hardness 95 BHN, Rockwell Hardness 95 HRB, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number