  • Mfr # 61F2.5X5-36
  • Zoro # G6642806
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6511
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.024 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
61F2.5X5-36
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
2.5 in
Length Tolerance
+/-3 in
Width Tolerance
+/-0.034 in
Thickness (Decimal)
2.5 in
Width and Length
5 in x 36 in
Width
5"
Length
36"
Overall Width
5 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar Stock
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6511
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Thickness Tolerance
Alloy Type
6061
Alloy Type - Aluminum
6061
Hardness Scale
BHN
Type
Corrosion Resistant
Standards
AMS-QQ-A-200, ASTM B221
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Flat Bar Stock
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Typical Hardness
95
Finish
Unpolished
Tensile Strength
45,000 psi
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Brinell Hardness
95 BHN
Straightness Tolerance
Not Rated
Appearance
Plain
Rockwell Hardness
95 HRB
Tolerance Rating
Standard
Heat Treatable
Heat Treatable
Mechanical Finish
Mill
Vickers Hardness
Not Available
Material Grade
Fabrication
Extruded
Heat Treatment
Tempered
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Shape
Flat
Maximum Temperature
300 Degrees F
Elongation
13 %
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Galvanized
Not Galvanized
Flatness Tolerance
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 36 in Overall Length, Length Tolerance +/-3 in, 5 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.034 in, 2.5 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.024 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number