  • Mfr # 61F1X5-36
  • Zoro # G6426287
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6511
Hardness Scale
BHN
Typical Hardness
95
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
61F1X5-36
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
1 in
Thickness (Decimal)
1.0 in
Width and Length
5 in x 36 in
Length
36"
Width Tolerance
+/-0.034 in
Width
5"
Length Tolerance
+/-3 in
Overall Width
5 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar Stock
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6511
Hardness Scale
BHN
Typical Hardness
95
Alloy Type
6061
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Type
Corrosion Resistant
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.012 in
Finish
Unpolished
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Flat Bar Stock
Standards
AMS-QQ-A-200, ASTM B221
Alloy Type - Aluminum
6061
Tensile Strength
45,000 psi
Rockwell Hardness
95 HRB
Heat Treatable
Heat Treatable
Maximum Temperature
300 Degrees F
Shape
Flat
Mechanical Finish
Mill
Appearance
Plain
Straightness Tolerance
Not Rated
Heat Treatment
Tempered
Brinell Hardness
95 BHN
Material Grade
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Fabrication
Extruded
Vickers Hardness
Not Available
Tolerance Rating
Standard
Flatness Tolerance
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Elongation
13 %
Galvanized
Not Galvanized
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 36 in Overall Length, Length Tolerance +/-3 in, 5 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.034 in, 1 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.012 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number