  • Mfr # 61F.625X1.5-72
  • Zoro # G0663704
/ea
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6511
Length Tolerance
+/-6 in
Typical Hardness
95
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
61F.625X1.5-72
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.625 in
Length Tolerance
+/-6 in
Thickness (Decimal)
0.625 in
Width Tolerance
Width and Length
1-1/2 in x 72 in
Length
72"
Width
1-1/2"
Overall Length
6 ft
Overall Width
1 1/2 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar Stock
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6511
Typical Hardness
95
Alloy Type
6061
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Finish
Unpolished
Hardness Scale
BHN
Type
Corrosion Resistant
Alloy Type - Aluminum
6061
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Flat Bar Stock
Standards
AMS-QQ-A-200, ASTM B221
Thickness Tolerance
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi
Metal Fabrication Process
Extruded
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Appearance
Plain
Tolerance Rating
Standard
Material Grade
Fabrication
Extruded
Mechanical Finish
Mill
Heat Treatment
Tempered
Vickers Hardness
Not Available
Maximum Temperature
300 Degrees F
Brinell Hardness
95 BHN
Straightness Tolerance
Not Rated
Heat Treatable
Heat Treatable
Shape
Flat
Rockwell Hardness
95 HRB
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Elongation
13 %
Flatness Tolerance
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Galvanized
Not Galvanized
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +/-6 in, 1 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.014 in, 0.625 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.009 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included