  • Mfr # 61F.25X5-36
  • Zoro # G6530151
Yield Strength
40,000 psi
Thickness (Decimal)
0.25 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
61F.25X5-36
Thickness
0.25 in
Thickness (Decimal)
0.25 in
Width
5"
Width and Length
5 in x 36 in
Length
36"
Length Tolerance
+/-3 in
Overall Length
36 in
Overall Width
5 in
Yield Strength
40,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.008 in
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi
Elongation
13 %
Flatness Tolerance
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 36 in Overall Length, Length Tolerance +/-3 in, 5 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.034 in, 0.25 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.008 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number