  • Mfr # 61F2X4-72
  • Zoro # G7128055
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6511
Hardness Scale
BHN
Alloy Type
6061
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
61F2X4-72
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
2 in
Width
4"
Length Tolerance
+/-6 in
Thickness (Decimal)
2.0 in
Length
72"
Width Tolerance
+/-0.034 in
Width and Length
4 in x 72 in
Overall Length
6 ft
Overall Width
4 in
Details
Item
Aluminum Rectangular Bar
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6511
Hardness Scale
BHN
Alloy Type
6061
Thickness Tolerance
+/-0.024 in
Standards
AMS QQ-A-200, ASTM B221
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Alloy Type - Aluminum
Type
Corrosion Resistant
Typical Hardness
95
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Flat Bar Stock
Finish
Unpolished
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi
Heat Treatment
Tempered
Fabrication
Extruded
System of Measurement
Inch
Maximum Temperature
300 Degrees F
Shape
Rectangular
Heat Treatable
Heat Treatable
Mechanical Finish
Mill
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Brinell Hardness
95 BHN
Material Grade
Straightness Tolerance
Not Rated
Flatness Tolerance
Galvanized
Not Galvanized
Resistance Properties
Corrosion-Resistant, Wear-Resistant
Tolerance Rating
Standard
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Rockwell Hardness
95 HRB
Description
Aluminum Rectangular Bar, Aluminum, 6061, T6511, Rectangular, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +/-6 in, 4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.034 in, 2 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.024 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number