  • Mfr # 61F3X4-72
  • Zoro # G6641083
Yield Strength
40,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
61F3X4-72
Thickness
3 in
Width Tolerance
+/-0.034 in
Thickness (Decimal)
3.0 in
Width
4"
Width and Length
4 in x 72 in
Length
72"
Overall Width
4 in
Yield Strength
40,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi
Description
Aluminum Rectangular Bar, Aluminum, 6061, T6511, Rectangular, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +/-6 in, 4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.034 in, 3 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.024 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number