  • Mfr # 61F2X8-36
  • Zoro # G6693784
Yield Strength
40,000 psi
Thickness
2 in
Temper
T651
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
61F2X8-36
Thickness
2 in
Width and Length
8 in x 36 in
Width Tolerance
+/-0.054 in
Width
8"
Thickness (Decimal)
2.0 in
Length Tolerance
+/-3 in
Length
36"
Overall Length
36 in
Overall Width
8 in
Details
Item
Aluminum Plate
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.024 in
Gauge
2 in
Tensile Strength
45,000 psi
Shape
Plate
300 Degrees F
Shape Type
Plate
95 HRB
Coating
Plain
Description
Aluminum Plate, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Plate, Overall Length 36 in, Length Tolerance +/-3 in, Overall Width 8 in, Width Tolerance +/-0.054 in, Thickness 2 in, Thickness Tolerance +/-0.024 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, Brinell Hardness 95 BHN, Rockwell Hardness 95 HRB, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number