  • Mfr # 61F.188X1-72
  • Zoro # G0356666
Yield Strength
40,000 psi
Thickness
0.1875 in
Temper
T6511
Length
72"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
61F.188X1-72
Thickness
0.1875 in
Length
72"
Length Tolerance
+/-6 in
Width
1"
Width Tolerance
Width and Length
1 in x 72 in
Thickness (Decimal)
0.187 in
Overall Width
1 in
Overall Length
6 ft
Details
Item
Aluminum Rectangular Bar
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6511
Alloy Type
6061
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Finish
Unpolished
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Type
Corrosion Resistant
Standards
AMS QQ-A-200/8, ASTM B221
Tensile Strength
45,000 psi
Shape
Rectangular
95 BHN
System of Measurement
Inch
Resistance Properties
Wear-Resistant
Flatness Tolerance
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Description
Aluminum Rectangular Bar, Aluminum, 6061, T6511, Rectangular, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +/-6 in, 1 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.012 in, 0.1875 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.007 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included