  • Mfr # 63F.125X.625-96
  • Zoro # G8537654
/ea
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
21,000 psi
Temper
T52
Finish
Mill
Length Tolerance
+/-1 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
63F.125X.625-96
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.125 in
Length Tolerance
+/-1 in
Width and Length
5/8 in x 96 in
Length
96"
Width
5/8"
Thickness (Decimal)
0.125 in
Width Tolerance
Overall Width
5/8 in
Overall Length
8 ft
Details
Item
Aluminum Rectangular Bar
Material
Aluminum
Yield Strength
21,000 psi
Temper
T52
Finish
Mill
Standards
ASTM B221
Typical Hardness
60
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Flat Bar Stock
Hardness Scale
BHN
Alloy Type
6063
Type
Corrosion Resistant
Thickness Tolerance
Alloy Type - Aluminum
6063
Typical Tensile Strength (PSI)
27,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
21,000 psi
Tensile Strength
27,000 psi
Mechanical Finish
System of Measurement
Inch
Heat Treatment
Tempered
Brinell Hardness
60 BHN
Heat Treatable
Heat Treatable
Shape
Rectangular
Fabrication
Extruded
Material Grade
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Galvanized
Not Galvanized
Flatness Tolerance
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Tolerance Rating
Standard
Rockwell Hardness
65 HRB
Straightness Tolerance
Not Rated
Description
Aluminum Rectangular Bar, Aluminum, 6063, T52, Rectangular, 8 ft Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 5/8 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.009 in, 0.125 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.007 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 21,000 psi, Tensile Strength 27,000 psi, 60 BHN Brinell Hardness, 65 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included, Standards ASTM B221