  • Mfr # BULK-CS-CF-12
  • Zoro # G7285304
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Plastic Material
Carbon Fiber
Plastic Thickness
1/32"
Plastic Width
12"
Plastic Length
12"
Plastic Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-CS-CF-12
Country of Origin
China
Dimensions
Plastic Thickness
1/32"
Plastic Width
12"
Plastic Length
12"
Length Tolerance
+/-1.000 in
Width Tolerance
+/-1.000 in
Length
12"
Thickness
0.031 in
Width
12"
Plastic Length Tolerance
Nominal Size
12 in W x 12 in L
Plastic Width Tolerance
Overall Length
12 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Carbon Fiber Sheet
Plastic Material
Carbon Fiber
Plastic Color
Black
Max. Temp. (F)
180 Degrees F
Min. Temp. (F)
0 Degrees F
Color
Plastic Properties
Strong
Tensile Strength
120,000 psi
Thickness Tolerance
Material
Backing Type
Plain
UV Resistant
No
Minimum Temperature
0 Degrees F
Plastic Clarity
Opaque
Temperature Range
0 Degrees to 180 Degrees F
Tensile Strength Rating
Excellent
Maximum Temperature
180 Degrees F
Plastic Thickness Tolerance
Corrosion and Chemical Resistance
Fair
Plastic Hardness Rating
Not Rated
Machinability
Fair
Shape
Sheet
Grade
Standard
Wear Factor
Plastic Density
0.054 lb/cu in
Grouping
Film Stock
Clarity
Opaque
Fiber Direction
Woven
Density
0.054 lb/cu in
Description
Carbon Fiber Sheet, Material Carbon Fiber, Color Black, Clarity Opaque, Backing Type Plain, Thickness 0.031 in, Overall Length 12 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 120,000 psi, Grade Standard, Maximum Temperature 180 Degrees F, Density 0.054 lb/cu in, Impact Strength Not Applicable, Thickness Tolerance +0.003/-0.002 in, Corrosion and Chemical Resistance Fair, Friction Coefficient Not Applicable, Hardness Not Applicable, Friction Rating Not Applicable, Grouping Film Stock