  • Mfr # T1170-06-06MPSS-06MPSS-12"
  • Zoro # G212011143
/ea
Key Features
Standards
SAE100R14
Hose Fitting Size B
3/8 in
Hose Fitting Size A
3/8 in
Interior Texture
Smooth
Vacuum Rating
28 inHg
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
T1170-06-06MPSS-06MPSS-12"
Country of Origin
United States
Dimensions
Hose Fitting Size B
Hose Fitting Size A
Hose Length
12 in
Hose Dash Size
6
Details
Item
Black Conductive Tube
Standards
SAE100R14
Interior Texture
Smooth
Vacuum Rating
28 inHg
Hose ID
5/16 in
Hose Color
Silver
Hose Fitting Material A
304 Stainless Steel
Hose Conductivity
Conductive
Hose Fitting Type A
MNPT
Hose Fitting Type B
MNPT
Hose Cover Material
304 Stainless Steel
Maximum Working Pressure @ 70F
2,500 psi