  • Mfr # SB-6061-0750-08-12
  • Zoro # G3208825
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Alloy Type - Aluminum
6061
Hardness Scale
BHN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SB-6061-0750-08-12
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.75 in
Width
8"
Length
12"
Thickness (Decimal)
0.75 in
Length Tolerance
+/-0.002 in
Width Tolerance
+/-0.002 in
Width and Length
8 in x 12 in
Overall Width
8 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Aluminum Plate
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Alloy Type - Aluminum
6061
Hardness Scale
BHN
Typical Hardness
95
Alloy Type
Finish
Mill
Thickness Tolerance
Standards
ASTM B209, ASTM B211
Type
Precision
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Precision Ground Flat Stock
Tensile Strength
45,000 psi
Shape
Plate
Mechanical Finish
Mill
Heat Treatment
Annealed
System of Measurement
Inch
Tolerance Rating
Standard
Shape Type
Plate
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Heat Treatable
Heat Treatable
Material Grade
Fabrication
Cold Rolled
Brinell Hardness
95 BHN
Straightness Tolerance
Not Rated
Galvanized
Not Galvanized
Rockwell Hardness
85 HRB
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Description
Aluminum Plate, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Plate, Overall Length 12 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 8 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.75 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, Brinell Hardness 95 BHN, Rockwell Hardness 85 HRB