  • Mfr # SB-6061-0375-08-12
  • Zoro # G1386016
Yield Strength
40,000 psi
Thickness
0.375 in
Temper
T651
Width
8"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-6061-0375-08-12
Thickness
0.375 in
Width
8"
Thickness (Decimal)
0.375 in
Length
12"
Width Tolerance
Length Tolerance
Width and Length
8 in x 12 in
Overall Width
8 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Aluminum Plate
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T651
Alloy Type
6061
Standards
ASTM B209, ASTM B211
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Precision Ground Flat Stock
Alloy Type - Aluminum
6061
Typical Hardness
95
Type
Precision
Thickness Tolerance
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Hardness Scale
BHN
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Finish
Mill
Tensile Strength
45,000 psi
Fabrication
Cold Rolled
Shape Type
Plate
Shape
Plate
Heat Treatment
Annealed
Tolerance Rating
Standard
Brinell Hardness
95 BHN
Material Grade
Mechanical Finish
Mill
Rockwell Hardness
85 HRB
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Description
Aluminum Plate, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T651, Plate, Overall Length 12 in, Length Tolerance +/-0.002 in, Overall Width 8 in, Width Tolerance +/-0.002 in, Thickness 0.375 in, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, Brinell Hardness 95 BHN, Rockwell Hardness 85 HRB