  • Mfr # SB-0316-0625-08-12
  • Zoro # G0558117
Thickness
0.625 in
Width
8.0 in
Length
12.0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SB-0316-0625-08-12
Thickness
0.625 in
Width
8.0 in
Length
12.0 in
Overall Length
12 in
Overall Width
8 in
Typical Tensile Strength (PSI)
81,900 psi
Thickness Tolerance
Item
Stainless Steel Plate, 12 in - L
Typical Yield Strength (PSI)
30,000 psi
Yield Strength
30,000 psi
Tensile Strength
81,900 psi
Shape Type
Plate
Mechanical Finish
Precision Ground
Shape
Plate
Flatness Tolerance
+0.002 in/+0.01 in
Description
Stainless Steel Plate, 12 in - L, Stainless Steel, 316, Plate, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-0.002 in, 8 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.002 in, 0.625 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Hot Rolled, Heat Treatment Annealed, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Precision Ground, Yield Strength 30,000 psi, Tensile Strength 81,900 psi, Brinell Hardness 160 BHN, Rockwell Hardness 79 HRB