  • Mfr # ZUSAVB75M1.5X11
  • Zoro # G1663805
Key Features
System of Measurement
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ZUSAVB75M1.5X11
Nominal Inside Dia.
11 mm
Actual Inside Dia.
11 mm
Nominal Outside Dia.
14 mm
Actual Width
1.5 mm
Nominal Width
1.5 mm
Actual Outside Dia.
14 mm
Width - Actual
1.5 mm
Inside Diameter - Nominal
11 mm
Inside Diameter - Actual
11 mm
Outside Diameter - Nominal
14 mm
Cross-Section Width
1.5 mm
Outside Diameter - Actual
14 mm
System of Measurement
Metric
Durometer
75A
Color
Brown
FDA Approved
No
Grade
Standards
3A Certified, ISO Certified
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Viton, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 11 mm, Nominal Width 1.5 mm, Actual Inside Dia. 11 mm, Actual Width 1.5 mm, Dash Number Not Applicable, Color Brown, Durometer 75A, Nominal Outside Dia. 14 mm, Actual Outside Dia. 14 mm, Temp. Range -15 Degrees to 400 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant