  • Mfr # ZUSAVB75M2.5X11
  • Zoro # G1665467
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZUSAVB75M2.5X11
Nominal Inside Dia.
11 mm
Actual Inside Dia.
11 mm
Nominal Outside Dia.
16 mm
Nominal Width
2.5 mm
Actual Outside Dia.
16 mm
Actual Width
2.5 mm
Inside Diameter - Nominal
11 mm
Outside Diameter - Actual
16 mm
Width - Actual
2.5 mm
Inside Diameter - Actual
11 mm
Outside Diameter - Nominal
16 mm
Cross-Section Width
2.5 mm
Durometer
75A
Standards
3A Certified, ISO Certified
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Viton, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 11 mm, Nominal Width 2.5 mm, Actual Inside Dia. 11 mm, Actual Width 2.5 mm, Dash Number Not Applicable, Color Brown, Durometer 75A, Nominal Outside Dia. 16 mm, Actual Outside Dia. 16 mm, Temp. Range -15 Degrees to 400 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant