  • Mfr # ZUSAVB75M2X11
  • Zoro # G1664523
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ZUSAVB75M2X11
Nominal Inside Dia.
11 mm
Actual Inside Dia.
11 mm
Nominal Outside Dia.
15 mm
Actual Outside Dia.
15 mm
Actual Width
2 mm
Nominal Width
2 mm
Inside Diameter - Nominal
11 mm
Outside Diameter - Nominal
15 mm
Outside Diameter - Actual
15 mm
Cross-Section Width
2 mm
Width - Actual
2 mm
Inside Diameter - Actual
11 mm
Durometer
75A
Standards
3A Certified, ISO Certified
Description
O-Ring, Metal Detectable Metal Detectable, Not X-Ray Detectable X-Ray Detectable, System of Measurement Metric, Cross Section Shape Round, O-Ring Material Viton, Durometer (Hardness) Rating Medium Hard, Nominal Inside Dia. 11 mm, Nominal Width 2 mm, Actual Inside Dia. 11 mm, Actual Width 2 mm, Dash Number Not Applicable, Color Brown, Durometer 75A, Nominal Outside Dia. 15 mm, Actual Outside Dia. 15 mm, Temp. Range -15 Degrees to 400 Degrees F, FDA Approved FDA Compliant