  • Mfr # M51500.100.0090
  • Zoro # G9905430
Thread Size
M10x1.50
Neck Height
6.6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51500.100.0090
Thread Size
M10x1.50
Fastener Length
90 mm
Neck Height
6.6 mm
Head Height
5.38 mm
Head Dia.
23.35 to 24.65mm
Square Width
10.58mm
Square Height
6.60mm
Maximum Head Diameter
24.65 mm
Minimum Neck Width
10.58 mm
Neck Width
10.58 mm
Screw Size
M10
Head Width
23.35 mm
Minimum Neck Height
6.6 mm
Maximum Head Height
5.38 mm
Minimum Thread Length
26 mm
Minimum Head Diameter
23.35 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Thread Pitch
1.5 mm
Description
Carriage Bolt, Metric, Neck Type Square, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A2, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M10-1.50, Fastener Length 90 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, DIN 603, Head Dia. 23.35 to 24.65mm, Head Height 5.38 mm, Head Type Round, Square Height 6.60mm, Square Width 10.58mm, Tensile Strength 101,500 psi, Package Quantity 10