  • Mfr # M51500.060.0060
  • Zoro # G9905239
Neck Height
4.6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M51500.060.0060
Fastener Length
60 mm
Neck Height
4.6 mm
Square Height
4.60mm
Head Height
3.88 mm
Head Dia.
15.45 to 16.55mm
Square Width
6.48mm
Head Width
15.45 mm
Maximum Head Diameter
16.55 mm
Neck Width
6.48 mm
Minimum Neck Width
6.48 mm
Maximum Head Height
3.88 mm
Minimum Head Diameter
15.45 mm
Minimum Thread Length
18 mm
Minimum Neck Height
4.6 mm
Tensile Strength
101,500 psi
Thread Pitch
1 mm
Description
Carriage Bolt, Metric, Neck Type Square, Basic Material Stainless Steel, Material Grade A2, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M6-1.00, Fastener Length 60 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, DIN 603, Head Dia. 15.45 to 16.55mm, Head Height 3.88 mm, Head Type Round, Square Height 4.60mm, Square Width 6.48mm, Tensile Strength 101,500 psi, Package Quantity 50