  • Mfr # M04210.200.0085
  • Zoro # G0207107
Thread Size
M20-2.50
Fastener Length
85 mm
Head Width
32 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M04210.200.0085
Thread Size
M20-2.50
Fastener Length
85 mm
Head Width
32 mm
Head Height
13 mm
Thread Length
33 mm
Minimum Thread Length
33 mm
Head Diameter
32 mm
Grip Size
52 mm
Tensile Strength
145,038 psi
Thread Pitch
2.5 mm
Description
Metric, Structural Bolt, Carbon Steel, Fastener Finish Hot Dipped Galvanized, Dia./Thread Size M20-2.50, Fastener Length 85 mm, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Industry Standards EN 14399-4, Thread Length 33 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Head Dia. 32 mm, Head Height 13 mm, Tensile Strength (PSI) 1,000 N/sq mm, Rockwell Hardness C32 to C39, Package Quantity 25