  • Mfr # M01220.100.0180
  • Zoro # G2658610
Key Features
External Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M10-1.50
Head Width
17 mm
Material
Steel
Finish
Zinc Yellow
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M01220.100.0180
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M10-1.50
Fastener Length
180 mm
Head Width
17 mm
Min. Thread Length
32 mm
Head Height
6.4 mm
Head and Washer Height
6.4 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Zinc Yellow
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 931
Item
Hex Head Cap Screw
Thread Type
Coarse
Proof Load
580 N/sq mm
Tensile Strength
116,000 psi
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Rockwell Hardness
HRC22
Globally Sourced
Globally Sourced
Threadlocker Minimum Temperature
Maximum Temperature
302 Degrees F
Threadlocker Maximum Temperature
1.5 mm
Dimensional Standards
DIN 931
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Zinc Yellow, Dia./Thread Size M10-1.50, Fastener Length 180 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 32 mm, Head Height 6.4 mm, Head Width 17 mm, Package Quantity 25