  • Mfr # M01000.360.0460
  • Zoro # G2662460
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
External Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M36-4.00
Head Width
55 mm
Material
Steel
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M01000.360.0460
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M36-4.00
Fastener Length
460 mm
Head Width
55 mm
Head Height
22.5 mm
Min. Thread Length
97 mm
Head and Washer Height
22.5 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 931
Item
Hex Head Cap Screw
Thread Type
Coarse
Tensile Strength
120,350 psi
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Proof Load
580 N/sq mm
Rockwell Hardness
HRC23
Threadlocker Maximum Temperature
4 mm
Threadlocker Minimum Temperature
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Globally Sourced
Globally Sourced
Maximum Temperature
302 Degrees F
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M36-4.00, Fastener Length 460 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 97 mm, Head Height 22.5 mm, Head Width 55 mm