  • Mfr # M01000.360.0200
  • Zoro # G0415320
/ea
Key Features
External Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M36-4.00
Head Width
55 mm
Material
Steel
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M01000.360.0200
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M36-4.00
Fastener Length
200 mm
Head Width
55 mm
Head Height
22.5 mm
Min. Thread Length
84 mm
Head and Washer Height
22.5 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
DIN 931
Item
Hex Head Cap Screw
Proof Load
580 N/sq mm
Rockwell Hardness
HRC22
Tensile Strength
120,350 psi
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Thread Type
Coarse
Maximum Temperature
302 Degrees F
Globally Sourced
Globally Sourced
Threadlocker Maximum Temperature
4 mm
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Threadlocker Minimum Temperature
Manufacturer Location
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Metric, Basic Material Steel, Material Grade Class 8.8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size M36-4.00, Fastener Length 200 mm, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type Metric Coarse, Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards DIN 931, Head Type Hex, Min. Thread Length 84 mm, Head Height 22.5 mm, Head Width 55 mm