  • Mfr # M39140.120.0100
  • Zoro # G3421787
Pin Diameter
13 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M39140.120.0100
Pin Diameter
13 mm
Shank Length
101 mm
Outside Dia.
12 mm
Overall Length
100mm
Nominal Diameter
12 mm
Chamfer Diameter
11.7 mm
Fits Minimum Hole Diameter
11.82 mm
Usable Length
100 mm
Fits Maximum Hole Diameter
12 mm
Chamfer Length (Min.)
3 mm
Description
Coiled Spring Pin, 12mm dia,100mm L,Coiled, System of Measurement Metric, Pin Diameter 12 mm, Pin Type Coiled, Material Steel, Finish Plain, Usable Length 100 mm, End Type Chamfered, Chamfer Diameter 11.7 mm, Fits Minimum Hole Diameter 11.82 mm, Fits Maximum Hole Diameter 12 mm, Shank Length 100 mm, Minimum Chamfer Length 3 mm, Nominal Diameter 12 mm, Standards D7343, ISO8750, Shank Length Tolerance +/-0.750 mm, Product Type Spring Pin, Rockwell Hardness HV30 420-560