  • Mfr # M39140.120.0080
  • Zoro # G3421811
/ea
Key Features
Pin Type
Coiled
System of Measurement
Metric
Pin Diameter
13 mm
Material
Steel
Material Grade/Class
Ungraded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M39140.120.0080
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Pin Diameter
13 mm
Shank Length
81 mm
Outside Dia.
12 mm
Overall Length
80mm
Nominal Diameter
12 mm
Chamfer Diameter
11.7 mm
Outside Diameter Tolerance
Max 12.85, Min 12.4
Fits Maximum Hole Diameter
12 mm
Usable Length
80 mm
Fits Minimum Hole Diameter
11.82 mm
Shank Length Tolerance
+/-0.750 mm
Chamfer Length (Min.)
3 mm
Details
Item
Spring Pin
Pin Type
Coiled
System of Measurement
Metric
Material
Steel
Material Grade/Class
Ungraded
Finish
Plain
Standards
D7343, ISO8750
Rockwell Hardness
HV30 420-560
End Type
Chamfered
Manufacturer Location
Globally Sourced
Dimensional Standards
ASME B18.8.3M / ISO 8750
Description
Coiled Spring Pin, 12mm dia,80mm L,Coiled, System of Measurement Metric, Pin Diameter 12 mm, Pin Type Coiled, Material Steel, Material Grade/Class SAE 1070, Finish Plain, Usable Length 80 mm, End Type Chamfered, Chamfer Diameter 11.7 mm, Fits Minimum Hole Diameter 11.82 mm, Fits Maximum Hole Diameter 12 mm, Shank Length 80 mm, Maximum Chamfer Length Not Applicable, Minimum Chamfer Length 3 mm, Nominal Diameter 12 mm, Standards D7343, ISO8750, Shank Length Tolerance +/-0.750 mm