  • Mfr # M39140.120.0040
  • Zoro # G3421866
Pin Diameter
13 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
M39140.120.0040
Pin Diameter
13 mm
Shank Length
41 mm
Outside Dia.
12 mm
Overall Length
40mm
Nominal Diameter
12 mm
Chamfer Diameter
11.7 mm
Shank Length Tolerance
+/-0.500 mm
Usable Length
40 mm
Fits Maximum Hole Diameter
12 mm
Fits Minimum Hole Diameter
11.82 mm
Outside Diameter Tolerance
Max 12.85, Min 12.4
Chamfer Length (Min.)
3 mm
Globally Sourced
Dimensional Standards
ASME B18.8.3M / ISO 8750
Description
Coiled Spring Pin, 12mm dia,40mm L,Coiled,PK5, System of Measurement Metric, Pin Diameter 12 mm, Pin Type Coiled, Material Steel, Material Grade/Class SAE 1070, Finish Plain, Usable Length 40 mm, End Type Chamfered, Chamfer Diameter 11.7 mm, Fits Minimum Hole Diameter 11.82 mm, Fits Maximum Hole Diameter 12 mm, Shank Length 40 mm, Maximum Chamfer Length Not Applicable, Minimum Chamfer Length 3 mm, Nominal Diameter 12 mm, Standards D7343, ISO8750, Shank Length Tolerance +/-0.500 mm