  • Mfr # M39140.120.0090
  • Zoro # G3421796
Pin Diameter
13 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M39140.120.0090
Pin Diameter
13 mm
Shank Length
91 mm
Outside Dia.
12 mm
Nominal Diameter
12 mm
Overall Length
90mm
Chamfer Diameter
11.7 mm
Fits Minimum Hole Diameter
11.82 mm
Outside Diameter Tolerance
Max 12.85, Min 12.4
Fits Maximum Hole Diameter
12 mm
Chamfer Length (Min.)
3 mm
Chamfered
Dimensional Standards
ASME B18.8.3M / ISO 8750
Description
Coiled Spring Pin, 12mm dia,90mm L,Coiled, System of Measurement Metric, Pin Diameter 12 mm, Pin Type Coiled, Material Steel, Material Grade/Class SAE 1070, Finish Plain, End Type Chamfered, Chamfer Diameter 11.7 mm, Fits Minimum Hole Diameter 11.82 mm, Fits Maximum Hole Diameter 12 mm, Shank Length 90 mm, Maximum Chamfer Length Not Applicable, Minimum Chamfer Length 3 mm, Nominal Diameter 12 mm, Standards D7343, ISO8750, Shank Length Tolerance +/-0.750 mm, Product Type Not Applicable