  • Mfr # M51430.010.0012
  • Zoro # G3415636
Key Features
Pin Type
Coiled
System of Measurement
Metric
Material
Stainless Steel
Material Grade/Class
A3
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M51430.010.0012
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Pin Diameter
2 mm
Shank Length
13 mm
Outside Dia.
1 mm
Nominal Diameter
1 mm
Overall Length
12mm
Chamfer Diameter
0.95 mm
Fits Maximum Hole Diameter
1 mm
Usable Length
12 mm
Fits Minimum Hole Diameter
0.94 mm
Outside Diameter Tolerance
Max 1.15, Min 1.05
Shank Length Tolerance
+/-0.500 mm
Chamfer Length (Min.)
0.3 mm
Details
Item
Spring Pin
Pin Type
Coiled
System of Measurement
Metric
Material
Stainless Steel
Material Grade/Class
A3
Finish
Plain
Standards
D7343, ISO8750
Rockwell Hardness
Work Hardened
Manufacturer Location
Globally Sourced
End Type
Chamfered
Dimensional Standards
ASME B18.8.3M / ISO 8750
Description
Coiled Spring Pin, 1mm dia,12mm L,Coiled,PK25, System of Measurement Metric, Pin Diameter 1 mm, Pin Type Coiled, Material Stainless Steel, Material Grade/Class A2, Finish Plain, Usable Length 12 mm, End Type Chamfered, Chamfer Diameter 0.95 mm, Fits Minimum Hole Diameter 0.94 mm, Fits Maximum Hole Diameter 1 mm, Shank Length 12 mm, Maximum Chamfer Length Not Applicable, Minimum Chamfer Length 0.3 mm, Nominal Diameter 1 mm, Standards D7343, ISO8750, Shank Length Tolerance +/-0.500 mm