  • Mfr # FW6CSX01000-025P1
  • Zoro # G0786037
Key Features
System of Measurement
Metric
Material
Stainless Steel
Thickness
2.5 mm
Overall Height
3.2 mm
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FW6CSX01000-025P1
Country of Origin
India
Dimensions
Thickness
2.5 mm
Overall Height
3.2 mm
Inside Dia.
10.5 mm
Outside Dia.
23 mm
Fits Bolt Sizes
M10
For Screw Size
M10
Inside Diameter
10.5 mm
Outside Diameter
23 mm
Details
Item
Conical Washer
System of Measurement
Metric
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Type
Conical Washer
Application
For Use with Short Bolts Predominantly Subject to Thrust
Meets/Exceeds
DIN 6796
Material Grade/Class
18-8
Dimensional Standards
DIN 6796
Pack Size
Small Pack
Description
Conical Washer, Material Stainless Steel, Material Grade/Class 18-8, Finish Plain, For Screw Size M10, Inside Diameter 10.5 mm, Outside Diameter 23 mm, Overall Height 3.2 mm, Dimensional Standards DIN 6796, System of Measurement Metric, Pack Size Small Pack, Package Quantity 25