  • Mfr # E11250855000M
  • Zoro # G201915698
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.085 in
Spring Rate (Lbs./In.)
2 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E11250855000M
Overall Length
5 in
Outside Dia.
1.125 in
Wire Dia.
0.085 in
Extended Length
Outside Diameter
1.125 in
Free Length
5 in
Wire Diameter
0.085 in
Spring Rate (Lbs./In.)
2 lb/in
Item
Extension Spring
Finish
Oil
Initial Tension (Lbs.)
1.89 lb
Load (Lbs.)
20.97 lb
Meets/Exceeds
End Type
Full Twist Loop
Deflection @ Load
9.47 in