  • Mfr # 283-501250D
  • Zoro # G7322729
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Measurement System
Inch
Overall Length
3 in
Milling Diameter
1/2"
Number of Flutes
3
End Mill Style
Corner-Radius
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
283-501250D
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
3 in
Milling Diameter
1/2"
Length of Cut
1.25 in
Milling Dia.
0.5 in
Dimension Type
Fractional Inch
Shank Dia.
1/2 in
Corner Radius
0.015 in
Details
Measurement System
Inch
Number of Flutes
3
End Mill Style
Finish
ZrN
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Steel (P) Compatibility
No
Stainless (M) Compatibility
No
Grade
High Performance
Super Alloy (S) Compatibility
Non Ferrous (N) Compatibility
Yes
Helix Angle
42 Degrees
List Number
283
Single End/Double End
Single
Item
Corner Radius End Mill
End Mill Application
Roughing/Finishing
Cast Iron (K) Compatibility
Shank Type
Straight
End Mill Material
Carbide
Hardened (H) Compatibility
Cutting Direction
Right Hand
Cutting Direction - Machining
Right Hand
Drilling Tool Configuration
Individual
Shank Type - Machining
Straight
Material - Machining
Carbide
Finish - Machining
ZrN
Material Grade - Machining
High Performance
Primary Material Application
Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Magnesium
Primary Material Application ISO Code
N
Flute Type
Spiral
Series
Avalanche
Flute Spacing
Fixed
Max. Helix Angle
42 Degrees
Secondary Material Application ISO Code
N
Description
Corner Radius End Mill, 0.5 in Milling Dia., Carbide, ZrN, Straight, Inch, 0.015 in, 1.25 in, 3 in