  • Mfr # HGWL40375-09
  • Zoro # G3016680
Milling Diameter
0.3750"
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
HGWL40375-09
Corner Radius
0.09 in
Milling Diameter
0.3750"
Overall Length
3 in
Milling Dia.
0.375 in
Length of Cut
1.125 in
End Mill Application
Roughing/Finishing
Hardened (H) Compatibility
Helix Angle
30 Degrees
Max. Helix Angle
30 Degrees
Description
Corner Radius End Mill, 0.375 in Milling Dia., Carbide, nACRo, Straight, Inch, 0.09 in, 1.125 in, 3 in