  • Mfr # HGWL40375-12
  • Zoro # G3031548
Milling Diameter
0.3750"
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
HGWL40375-12
Corner Radius
0.12 in
Milling Diameter
0.3750"
Overall Length
3 in
Length of Cut
1.125 in
Milling Dia.
0.375 in
End Mill Application
Finishing
Helix Angle
45 Degrees
Max. Helix Angle
45 Degrees
Description
Corner Radius End Mill, 0.375 in Milling Dia., Carbide, nACRo, Straight, Inch, 0.12 in, 1.125 in, 3 in