  • Mfr # HGWL40375-015
  • Zoro # G3033392
/ea
Key Features
Dimension Type
Decimal inch
Milling Diameter
0.3750"
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HGWL40375-015
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Decimal inch
Corner Radius
0.015 in
Milling Diameter
0.3750"
Shank Dia.
3/8 in
Overall Length
3 in
Milling Dia.
0.375 in
Length of Cut
1.125 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Finish
nACRo
Grade
Micro Grain
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
Steel (P) Compatibility
Yes
End Mill Application
Finishing
Helix Angle
45 Degrees
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Cast Iron (K) Compatibility
Hardened (H) Compatibility
List Number
Shank Type
Straight
Cutting Direction
Right Hand
Item
Corner Radius End Mill
Stainless (M) Compatibility
End Mill Style
Corner-Radius
Material - Machining
Measurement System
Inch
Material Grade - Machining
Micrograin
Shank Type - Machining
Straight
Finish - Machining
nACRo
Primary Material Application ISO Code
H, K, P, S
Flute Type
Spiral
Primary Material Application
Cast Iron, Hardened Steel, Nickel, Steel, Tool and Die Steel
Secondary Material Application
Stainless Steel
Flute Spacing
Variable
Secondary Material Application ISO Code
M
Max. Helix Angle
45 Degrees
Series
Hurrimill
Description
Corner Radius End Mill, 0.375 in Milling Dia., Carbide, nACRo, Straight, Inch, 0.015 in, 1.125 in, 3 in