  • Mfr # HGWL50375-015
  • Zoro # G3024712
Milling Diameter
0.3750"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HGWL50375-015
Corner Radius
0.015 in
Milling Diameter
0.3750"
Shank Dia.
3/8 in
Overall Length
3 in
Milling Dia.
0.375 in
Length of Cut
1.125 in
End Mill Application
Roughing/Finishing
Helix Angle
30 Degrees
Max. Helix Angle
30 Degrees
Description
Corner Radius End Mill, 0.375 in Milling Dia., Carbide, nACRo, Straight, Inch, 0.015 in, 1.125 in, 3 in