  • Mfr # HGWL50375-03
  • Zoro # G3017222
Milling Diameter
0.3750"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HGWL50375-03
Corner Radius
0.03 in
Milling Diameter
0.3750"
Overall Length
3 in
Milling Dia.
0.375 in
Length of Cut
1.125 in
Helix Angle
30 Degrees
End Mill Application
Roughing/Finishing
Max. Helix Angle
30 Degrees
Description
Corner Radius End Mill, 0.375 in Milling Dia., Carbide, nACRo, Straight, Inch, 0.03 in, 1.125 in, 3 in