  • Mfr # HGWL50375-06
  • Zoro # G3031852
/ea
Free Shipping & Returns
Milling Diameter
0.3750"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HGWL50375-06
Corner Radius
0.06 in
Milling Diameter
0.3750"
Overall Length
3 in
Milling Dia.
0.375 in
Length of Cut
1.125 in
Helix Angle
45 Degrees
End Mill Application
Finishing
Max. Helix Angle
45 Degrees
Description
Corner Radius End Mill, 0.375 in Milling Dia., Carbide, nACRo, Straight, Inch, 0.06 in, 1.125 in, 3 in