  • Mfr # SPCCL.500X12.000X48.000FM
  • Zoro # G522656157
/ea
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SPCCL.500X12.000X48.000FM
Country of Origin
United States
Description
Domestic Polycarbonate Sheet, Polycarbonate, Plastic Length 48 in, Plastic Width 12 in, Plastic Thickness 0.5 in, Colorless, Plastic Clarity Clear, Tensile Strength 9,500 psi, Water Absorption 0.15 Percent, Plastic Density 1,200 kg/cu m