  • Mfr # SB-3003-0125-15-72
  • Zoro # G1931535
Yield Strength
16,000 psi
Thickness
0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SB-3003-0125-15-72
Thickness
0.125 in
Thickness (Decimal)
0.125 in
Width
1-1/2"
Width and Length
1-1/2 in x 72 in
Length Tolerance
+0.06 in/0 in
Width Tolerance
+0.06 in/0 in
Length
72"
Overall Length
6 ft
Overall Width
1 1/2 in
Yield Strength
16,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
22,000 psi
Tensile Strength
22,000 psi
Description
Aluminum Rectangular Bar, Aluminum, 3003, H14, Rectangular, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +0.06 in/0 in, 1 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +0.06 in/0 in, 0.125 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment No Heat Treatment, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 16,000 psi, Tensile Strength 22,000 psi, 40 BHN Brinell Hardness, 47 HRB Rockwell Hardness