  • Mfr # SB-3003-0190-15-72
  • Zoro # G0736574
Yield Strength
16,000 psi
Thickness
0.19 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SB-3003-0190-15-72
Thickness
0.19 in
Width Tolerance
+0.06 in/0 in
Length Tolerance
+0.06 in/0 in
Length
72"
Width
1-1/2"
Thickness (Decimal)
0.187 in
Width and Length
1-1/2 in x 72 in
Overall Length
6 ft
Overall Width
1 1/2 in
Yield Strength
16,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.002 in
Typical Tensile Strength (PSI)
22,000 psi
Tensile Strength
22,000 psi
Description
Aluminum Rectangular Bar, Aluminum, 3003, H14, Rectangular, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +0.06 in/0 in, 1 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +0.06 in/0 in, 0.19 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.002 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatment No Heat Treatment, Heat Treatable Not Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 16,000 psi, Tensile Strength 22,000 psi, 40 BHN Brinell Hardness, 47 HRB Rockwell Hardness