  • Mfr # 61F.375X10-24
  • Zoro # G301840401
/ea
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
37,000 psi
Thickness
0.375 in
Temper
T6511
Thickness (Decimal)
0.375 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
61F.375X10-24
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.375 in
Thickness (Decimal)
0.375 in
Width Tolerance
Width and Length
10 in x 24 in
Length Tolerance
+/-2 in
Overall Length
24 in
Overall Width
10 in
Details
Item
Aluminum Plate
Material
Aluminum
Yield Strength
37,000 psi
Temper
T6511
Typical Tensile Strength (PSI)
42,000 psi
Typical Hardness
95
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Flat Bar Stock
Standards
ASTM B221, AMS QQ-A-200/3
Finish
Mill
Hardness Scale
BHN
Tensile Strength
42,000 psi
Gauge
0.375 in
Typical Yield Strength (PSI)
37,000 psi
Alloy Type - Aluminum
6061
Thickness Tolerance
Metal Fabrication Process
Extruded
Straightness Tolerance
Not Rated
Tolerance Rating
Standard
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Heat Treatable
Heat Treatable
Shape Type
Plate
Shape
Plate
Heat Treatment
Tempered
Minimum Temperature
-320 Degrees F
Brinell Hardness
95 BHN
Fabrication
Extruded
Rockwell Hardness
95 HRB
Mechanical Finish
Mill
Material Grade
6061
Vickers Hardness
Not Available
Maximum Temperature
300 Degrees F
Appearance
Plain
Flatness Tolerance
+/-0.1 in
Galvanized
Not Galvanized
System of Measurement
Inch
Coating
Plain
Elongation
13 %
Description
Aluminum Plate, Material Aluminum, Material Grade 6061, Temper T6511, Plate, Overall Length 24 in, Length Tolerance +/-2 in, Overall Width 10 in, Width Tolerance +/-0.016 in, Thickness 0.375 in, Thickness Tolerance +/-0.008 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 37,000 psi, Tensile Strength 42,000 psi, Brinell Hardness 95 BHN, Rockwell Hardness 95 HRB