  • Mfr # 61F.375X1-12
  • Zoro # G501841543
Yield Strength
37,000 psi
Thickness
0.375 in
Width Tolerance
+/-0.012 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
61F.375X1-12
Thickness
0.375 in
Width Tolerance
Length Tolerance
+/-1 in
Width and Length
1 in x 12 in
Thickness (Decimal)
0.375 in
Overall Length
12 in
Overall Width
1 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar Stock
Yield Strength
37,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
42,000 psi
Tensile Strength
42,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
37,000 psi
Shape
Flat
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Elongation
13 %
Resistance Properties
Corrosion-Resistant
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 1 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.012 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.008 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 37,000 psi, Tensile Strength 42,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included