  • Mfr # 61P.125X6-12
  • Zoro # G702645230
/ea
Key Features
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Thickness
0.125 in
Temper
T6
Standards
ASTM B209
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
61P.125X6-12
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.125 in
Width and Length
6 in x 12 in
Width Tolerance
+0.125 in/0 in
Thickness (Decimal)
0.125 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Overall Width
6 in
Overall Length
12 in
Details
Item
Aluminum Flat Bar
Material
Aluminum
Yield Strength
40,000 psi
Temper
T6
Standards
ASTM B209
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Tensile Strength
45,000 psi
Alloy Type - Aluminum
6061
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Thickness Tolerance
Finish
Unpolished
Item - Aluminum Flat Bars, Plates, and Sheet Stock
Sheet Stock
Hardness Scale
BHN
Typical Hardness
95
Straightness Tolerance
+/-0.05 in/ft
System of Measurement
Inch
Material Grade
6061
Brinell Hardness
95 BHN
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Heat Treatment
No Heat Treatment
Rockwell Hardness
95 HRB
Mechanical Finish
Mill
Heat Treatable
Heat Treatable
Shape
Flat
Tolerance Rating
Standard
Flatness Tolerance
+/-0.1 in
Galvanized
Not Galvanized
Description
Aluminum Flat Bar, Aluminum, 6061, T6, Flat, 12 in Overall Length, Length Tolerance +0.125 in/0 in, 6 in Overall Width, Width Tolerance +0.125 in/0 in, 0.125 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.0045 in, Fabrication Not Applicable, Heat Treatment No Heat Treatment, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate No Certificates Included