  • Mfr # 61F.75X1.25-6
  • Zoro # G701840247
Yield Strength
37,000 psi
Thickness
0.75 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
61F.75X1.25-6
Thickness
0.75 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Width and Length
1 1/4 in x 6 in
Thickness (Decimal)
0.75 in
Width Tolerance
+/-0.012 in
Overall Length
6 in
Overall Width
1 1/4 in
Yield Strength
37,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
37,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
42,000 psi
Standards
ASTM B221, AMS QQ-A-200/3
Tensile Strength
42,000 psi
Not Rated
Metal Fabrication Process
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Standard
Resistance Properties
Elongation
13 %
Flatness Tolerance
+/-0.008 in
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 6 in Overall Length, Length Tolerance +0.125 in/0 in, 1 1/4 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.012 in, 0.75 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.01 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 37,000 psi, Tensile Strength 42,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number