  • Mfr # 61F1X2.5-72
  • Zoro # G1483404
/ea
Free Shipping & Returns
Yield Strength
40,000 psi
Standards
AMS-QQ-A-200, ASTM B221
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
61F1X2.5-72
Thickness
1 in
Thickness (Decimal)
1.0 in
Width and Length
2-1/2 in x 72 in
Width Tolerance
+/-0.024 in
Length
72"
Width
2-1/2"
Length Tolerance
+/-6 in
Overall Width
2 1/2 in
Overall Length
6 ft
Yield Strength
40,000 psi
Standards
AMS-QQ-A-200, ASTM B221
Typical Yield Strength (PSI)
40,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
45,000 psi
Type
Corrosion Resistant
Alloy Type
Finish
Unpolished
Tensile Strength
45,000 psi
Elongation
13 %
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 6061, T6511, Flat, 6 ft Overall Length, Length Tolerance +/-6 in, 2 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.024 in, 1 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.012 in, Fabrication Extruded, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 40,000 psi, Tensile Strength 45,000 psi, 95 BHN Brinell Hardness, 95 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number