  • Mfr # 24F.188X1.5-6
  • Zoro # G801841557
Yield Strength
47,000 psi
Thickness
0.188 in
Temper
T4
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
24F.188X1.5-6
Thickness
0.188 in
Width and Length
1 1/2 in x 6 in
Length Tolerance
+0.125 in/0 in
Thickness (Decimal)
0.187 in
Width Tolerance
Overall Width
1 1/2 in
Overall Length
6 in
Yield Strength
47,000 psi
Temper
T4
Standards
AMS 4119, AMS 4120, ASTM B211
Typical Tensile Strength (PSI)
68,000 psi
Tensile Strength
68,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
47,000 psi
Straightness Tolerance
Not Rated
Metal Fabrication Process
Cold Drawn
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Fabrication
Cold Drawn
Heat Treatment
Tempered
Galvanized
Not Galvanized
Flatness Tolerance
Elongation
15 %
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 2024, T4, Flat, 6 in Overall Length, Length Tolerance +0.125 in/0 in, 1 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.014 in, 0.188 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.007 in, Fabrication Cold Drawn, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 47,000 psi, Tensile Strength 68,000 psi, 120 BHN Brinell Hardness, 120 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number