  • Mfr # 24F.375X1.5-12
  • Zoro # G301841583
Yield Strength
47,000 psi
Thickness
0.375 in
Length Tolerance
+/-1 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
24F.375X1.5-12
Thickness
0.375 in
Length Tolerance
+/-1 in
Thickness (Decimal)
0.375 in
Width Tolerance
Width and Length
1 1/2 in x 12 in
Overall Length
12 in
Overall Width
1 1/2 in
Yield Strength
47,000 psi
Typical Yield Strength (PSI)
47,000 psi
Tensile Strength
68,000 psi
Typical Tensile Strength (PSI)
68,000 psi
Elongation
15 %
Description
Aluminum Flat Bar Stock, Aluminum, 2024, T4, Flat, 12 in Overall Length, Length Tolerance +/-1 in, 1 1/2 in Overall Width, Width Tolerance +/-0.014 in, 0.375 in Thickness, Thickness Tolerance +/-0.008 in, Fabrication Cold Drawn, Heat Treatment Tempered, Heat Treatable Heat Treatable, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 47,000 psi, Tensile Strength 68,000 psi, 120 BHN Brinell Hardness, 120 HRB Rockwell Hardness, Includes Material Certificate Material Certificate with Lot Number